Test nočních vidění Bestguarder

Noční vidění se čím dál více stává nepostradatelným doplňkem vybavení myslivce i u nás. Já sám používám noční vidění už několik let. Rukama mi prošly kromě termovizí i modely nočních vidění od analogových přístrojů generace 1 až zesilovače zbytkového světla, i digitální na principu kamery s CMOS čipem.

V dubnu 2018 se ke mně dostala informace o vstupu nové značky digitálních nočních vidění značky Bestguarder na náš trh. Exkluzivní distributor této značky pro Českou a Slovenskou republiku mi nabídl zapůjčení těchto zařízení na otestování. Zařízení jsem otestoval a moje poznatky jsem shrnul do této recenze. Zařízení, která jsem testoval, jsou monokulár Bestguarder NV-500 a binokulár Bestguarder WG-80. Oba přístroje jsou vybaveny systémem den / noc, lze je tedy používat tak za světla jako dalekohled, když je obraz vykreslen barevně, tak v noci, kdy je obraz černobílý.

Parametry

Nejdříve uvedu parametry nočních vidění Bestguarder, které jsou pro výsledný obraz důležité. Regulovatelný neviditelný přísvit při obou zařízeních slibuje dosah 300m v případě monokuláru a 350m u binokuláru. Při nočních viděních je stejně jako u jiných optických zařízení důležitá samotná čočka a jí poskytované přiblížení. Binokulár Bestguarder WG-80 nabízí nadprůměrnou čočku s průměrem 50mm s přiblížením 4x. Monokulár Bestguarder NV-500 má čočku s průměrem 32mm a přiblížením 3,5x. Oba přístroje mají i digitální zoom, binokulár 1x až 5x a monokulár 1x až 3x. Binokulár mě potěšil plynulým zoomem, nehrozí tedy "skoky" při přibližování, kdy ztrácím přehled o scéně. Monokulár mi zase udělal radost ostrým obrazem i při plném přiblížení. Třetím zásadním parametrem je velikost čipu, která určuje, kolik pixelů bude schopno zařízení vykreslit a jak čistě bude obraz vykreslen. Čipem CMOS s rozlišením 1 280x720 px v případě monokuláru a 2 592 x 1 933 px při binokulární obě zařízení předstihly ostatní přístroje na trhu.

Zaostřování

Na test jsem si vybral revír, který poskytuje prostředí lesa i pole. Test probíhal za bezměsíčné noci. Zařízení po vybalení překvapily svojí malou hmotností (monokulár váží pouze 430g a binokulár 780 g). Balení obsahuje kromě samotného přístroje pro noční vidění i popruh, hadřík na čištění čočky, spojovací kabel, manuál v češtině a angličtině a v případě monokuláru i 8 GB paměťovou kartu. Monokulár mě zaujal také svou kompaktností. Ještě před testem jsem při binokulární přivítal možnost široké škály nastavení rozestupu obou očnic - bud přímo u sebe, nebo daleko od sebe, a také jejich samostatné dioptrické zaostření. Dioptrické zaostření nabízí i monokulár. Obě zařízení mají čočku krytou po obvodu gumou, přístroje tedy působí odolně a nehrozí rozbití čočky při pádu z ruky. Při testu mi asistovala kolegyně, která měřila vzdálenost pomocí GPS. Test na poli dopadl takto: Lidskou postavu jsem monokulární zřetelně rozeznal do 230 m, binokulární do 300 m. Konečná hodnota pro monokulár, když jsem byl schopen postavu detekovat, byla 280 m a pro binokulár 340 m. Dobrému rozpoznávání dopomáhá v případě menšího monokuláru i velmi kvalitní displej. Zaostřování je při binokulární mimořádně detailní. Zaostřovacím kolečkem se při ostření od nuly do nekonečna otočí celkem 5x, což umožňuje skutečně detailní zaostření, které někteří uživatelé jistě uvítají. Jiným uživatelem možná bude naopak více vyhovovat rychlejší ostření monokuláru, kde se kolečko otočí při zaostřování z nuly do nekonečna pouze 1x.

Fotky a videa

Při testu jsme měli možnost otestovat i focení a natáčení videí. Monokulár má paměťovou kartu s vysokou kapacitou již vloženou do přístroje, k binokulární si v případě zájmu o možnost focení a natáčení videí třeba kartu přikoupit (cena do 250 Kč). Snímky z obou přístrojů vyšly v dobré kvalitě. Kvalita videí je podle mého názoru ještě vyšší, než je tomu u fotografiích. Důležitým parametrem je i výdrž baterií. Distributor nám dodal doporučené baterie Energizer lithium. S nimi nám přístroje vydržely asi 8 hodin běžného pozorování s použitím přísvitu i bez něj. Vždy však záleží na používaném stupni přísvitu a venkovní teplotě. Baterie mají o něco delší výdrž v létě než v zimě. Zmínil jsem se o přísvitu, protože binokulár nabízí 3 stupně jeho intenzity a monokulár dokonce 5 stupňů. Díky možnosti této volby nedochází k vybíjení baterií a zejména ne k oslnění zvěře přísvitem. Neviditelnost přísvitu ovlivňuje i kvalita jeho zpracování, která je v tomto případě podle mých zkušeností na vysoké úrovni. Během našeho testu tak divočáka, jak ani srnčí zvěř přísvit Bestguarderov nezaznamenala a nedošlo k jejímu plašení. Přísvit je pro zvěř neviditelný i díky jeho nasměrování mírně pod pozorovaný střed obrazu.

Shrnutí

Značka Bestguarder obstála v testu na výbornou. V přístrojích jsem ocenil možnost volby českého jazyka. Jistotou je také 3letá záruka, kterou dává distributor, dále servis v České republice a bezplatné zapůjčení náhradního přístroje v případě nezbytnosti servisu. Důvodem mého kladného hodnocení je i zohlednění cenu, které při takových přístrojích vždy hraje svou roli. Cena v době psaní tohoto testu za monokulár byla stanovena na  8000 Kč s DPH a za binokulár 12000 Kč s DPH. Vzhledem k parametry přístrojů a konkurenci na trhu jsou to velmi příznivé ceny.

Testo test byl publikován v časopise Halali 7/2018. Článek je zobrazený se souhlasem Halali.

Čekejte prosím...
Uživatelský panel
Napiště nám zprávu